Slyšeli jste už příběhy o studentech, kteří odevzdali své závěrečné práce a pak v nich, z ničeho nic, začali objevovat nejrůznější chyby? Upřímně, tomu se asi úplně předejít nedá – snad každá práce má svoje slabé místo.
Jde-li o drobnost, dá se nad tím mávnout rukou. Každá taková chyba ale kazí zbytečně celkový dojem. Pak už jen záleží na tom, jak ji vnímá váš čtenář.
V tomto článku se zaměříme na chyby v citacích. Ty totiž patří mezi velmi důležité chyby, které vám mohou pokazit nejen obhajobu, ale (v některých případech) i dobře našlápnutou kariéru.
Citace do závěrečných prací prostě patří!
Vůbec si nedokážeme představit, že by se ve vaší diplomce, bakalářce, nebo seminárce neobjevila ani jediná citace. Přece nechcete stavět vzdušné zámky, které vám oponent snadno u obhajoby rozfouká. Takže o někoho ty své názory budete muset opřít. Google Scholar má pro tyto případy nádherné motto: Stůjte na ramenou obrů. Shodneme se tedy na tom, že citace do závěrečných prací patří?
Jak citovat?
Nemáme v plánu opakovat to, co vám říkají učitelé na seminářích. Způsoby, jak mají citace vypadat, najdete podrobně popsané na stránkách vysokých škol. Ano, určitě i té vaší. Máme pro vás 3 tipy, jak si své citování můžete ulehčit.
Prvním pravidlem je, že byste měli veškeré zdroje citovat hned. Čím později totiž budete doplňovat citace, s tím větší pravděpodobností na některou zapomenete – a plagiát je na světě.
Druhým pravidlem je, že byste měli citovat důsledně opravdu všechno. Pokud si nejste jistí, jestli máte citovat i tady tu větu, kterou jste četli na Wikipedii, univerzální odpověď zní ano. Citujte všechno, u čeho jste se nechali inspirovat někým jiným, nebo jste převzali i jen část cizího díla. Jen tu Wikipedii raději nahraďte primárním zdrojem. Měli byste jej najít v Externích odkazech (Referencích). Možná pak budete překvapení, jaké bylo původní znění. Hlavně u cizojazyčných textů může dojít ke zkreslení při překladu.
Třetím, spíše doporučením, je, abyste citovali ve tvaru, jaký vyžaduje vaše vysoká škola. Neznáte-li konkrétní požadavky, stačí nahlédnout do směrnic, které jsou určené pro psaní závěrečných prací.
Citování si můžete ulehčit tím, že využijete citační manažery a generátory citací např. Citace PRO.
Dají se citace zkontrolovat ještě před odevzdáním?
Pokud budete postupovat podle našich rad a doporučení, zvýšíte tím pravděpodobnost, že s citacemi nebudete mít problém. Ani tak ale nemůžeme říct, že to bude platit 100%.
Přestože uděláte všechno podle svého nejlepšího vědomí a svědomí, je dobré svoji práci ještě před odevzdáním zkontrolovat. Jak? No přece pomocí antiplagiátorského softwaru.
Když tohle říkáme studentům poprvé, už na první pohled znervózní. Obávají se totiž, že když svoji práci nahrají do nějakého softwaru, tak v něm jejich obsah zůstane uložený napořád. To by pak mělo za následek, že jim po oficiálním odevzdání práce software odhalí vysokou (třeba i stoprocentní) shodu. Tak tomu ale ve skutečnosti není.
Pokud práce není odevzdána oficiálně prostřednictvím informačního systému vysoké školy, software obsah po několika dnech sám smaže. Platí určitě pro Theses.cz a Turnitin, které jsou na českých školách nejpoužívanější. Žádný obsah si tak softwary neukládají.
K čemu je ta kontrola dobrá?
A teď si možná říkáte, proč bych si měl(a) svoji práci kontrolovat ještě před odevzdáním? Důvod je prostý. Když si práci zkontrolujete, uvidíte výsledek svého snažení a dost možná objevíte nějaké nedokonalosti.
Antiplagiátorský software vám totiž vyznačí shodné pasáže zdarma nebo za drobný poplatek. Když u těch pasáží budete mít citaci, potom můžete být v klidu. Pokud vám ale u nich citace chybí, můžete jí tam jednoduše doplnit.
Proto vám tento postup doporučujeme. Můžete se tak vyhnout zbytečným komplikacím, ke kterým by mohlo dojít po oficiálním odevzdání.
A ještě jedno doporučení závěrem. Před tím než svoji práci odevzdáte, zkontrolujte si pořádně, jestli máte ke každé citaci uvedený i zdroj v seznamu použité literatury. Udělejte to ale i obráceně. Každý zdroj v seznamu musí být alespoň jednou citován v textu.
Kdyby tomu tak nebylo, byla by to chyba. Ale o tom si povíme zase příště!
Tak ať se Vám daří! ☺
Pavel Semerád, Tomáš Foltýnek, Dita Henek Dlabolová, Veronika Králíková